78148

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (90.178.51.173) --- 14. 6. 2023
Re: Prázdný medník

Tak ono podle mne dnes největší vliv na způsob včelaření má hustota zavčelení. Na spoustě míst se podle mne dnes včelaři snaží včelařením "honit vodu", protože počet včelstev v okolí třeba proti době před 30 lety zůstal stejný nebo skoro stejný, ale úživnost krajiny kvůli změnám násobně poklesla. Navíc přechod na nástavkové úly a silnější včelstva v nich způsobil, že včelstvo dnes z krajiny potřebuje dostat víc zdrojů. Kde se tak před těmi 30 lety a dříve normálně včelařilo a s úspěchem a slušným ziskem a byla to třeba vyhlášená včelařská obec nebo region, dnes včelstva mají dlouhodobý nedostatek těch zdrojů, jsou podvyživená a oslabená a náchylná k nemocem a úhynům.
Kde dříve stačilo na jaře zvládnout rojovou náladu a potom včelař v podstatě až do srpna nedělal nic jiného než že vybíral med, protože včely ve snůškách zanesly za týden medník medem a mimo snůšky přinesly spolehlivě víc než spotřebovaly, takže za týden přinesly 2 - 3 - 6 kilo medu, dnes včelám mimo snůšku pravidelně zásoby ubývají. A když dnes včelky zanesou v dobré snůšce medník, včelař ho musí hned potom po snůšce vytočit, protože když jim ho mimo snůšku nechá, do pár týdnů včely zásoby spotřebují a včelař nemá nic a včely hladoví a neplodují. A když ho vytočí, musí hned potom bezpodmínečně dodat včelám nové zásoby v cukru a dále dalším pokrmováním udržovat ty minimální zásoby kolem 5 kily, aby včelky nehladověly nehladověly a neomezily plodování i svou intenzitu práce.
Neboli na normálním stanovišti, kde se dá s úspěchem včelařit, když se na jaře vyřeší rojení a potom se včely nechají tak a přijde se k nim až v srpnu, musí být úl v srpnu zapraný medem.
na převčeleném stanovišti, když se včelstvo po vyřešení rojení nechá tak, bylo by včelstvo v srpnu bez zásob, bez plodu a z hrstkou starých včel a matkou nebo by tam už včely vůbec nebyly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77031


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu